11 lutego 2010

We Francji otwarto agencję prasową z materiałami obywatelskimi

Francuska agencja zdjęciowa Citizenside dogadała się z Metro International (poza Polską wydającym bezpłatny dziennik o tytule "Metro") i uruchomili stronę dla dziennikarzy obywatelskich, których treści mogą zostać kupione przez inne media. Czekam, aż ta ciekawa idea zostanie podchwycona w Polsce.

Idea jest bardzo prosta. Na stronie MetroReporter, każdy użytkownik może umieścić zrobione przez siebie zdjęcie lub film. Wszystkie materiały są najpierw weryfikowane przez wydawców. Jeżeli któryś z materiałów trafi do druku lub na stronę internetową paryskiego "Metro", autor otrzyma wynagrodzenie w wysokości od 10 do 70 Euro. Uczestnictwo w społeczności MetroReporter jest bezpłatne, a wydawca Metro International, zobowiązał się wykorzystywać treści obywatelskie regularnie. To wreszcie oznacza, że wydawca będzie płacił dziennikarzom obywatelskim za ich treści, zamiast (jak do tej pory we wszystkich chyba przypadkach) wykorzystywać je za darmo.

"Przy wysokim zaawansowaniu dzisiejszej technologii, pierwsze zdjęcia czy filmy z miejsca zdarzenia powstają dzięki amatorom"Matthieu Stefani, współautor pomysłu z agencji Citizenside, powiedział w informacji prasowej: "Przy wysokim zaawansowaniu dzisiejszej technologii, pierwsze zdjęcia czy filmy z miejsca zdarzenia powstają dzięki amatorom. Citizenside rozwinął sieć narzędzi umożliwiających zbieranie, weryfikowanie i przedstawianie treści amatorskich. Celem jest zachęcenie społeczności uwielbiającej najświeższe informacje do obserwowania i dzielenia się bieżącymi zdarzeniami. Nasza kooperacja z Metro International, największą międzynarodową gazetą, jest wielkim osiągnięciem, z czego jesteśmy bardzo dumni".

Citizenside ostatnio dogadał się również z francuską stacją radiową RTL, która otworzyła niedawno stronę Témoins RTL (Świadkowie RTL). Strona ta również umożliwia użytkownikom umieszczanie zdjęć i filmów, a jeśli inne firmy mediowe zainteresowane są ich wykorzystaniem, RTL umożliwia to, przekazując część pieniędzy autorom materiałów. Strona ta ma opcję geolokalizacji, więc osoby, które podzieliły się informacją o swoim miejscu zamieszkania, mogą zapisać się do news alertu z wydarzeniami dziejącymi się w ich okolicy.

Citizenside tworzy także aplikacje integrowane ze swoją bazą danych, z przeznaczeniem na iPhone'y i urządzenia wyposażone w system Android.