9 sierpnia 2007

Więcej o planach Murdocha


Wczoraj po południu miała miejsce konferencja prasowa dotycząca zebrania Zarządu News Corp. po zamknięciu czwartego kwartału roku fiskalnego. W trakcie tej konferencji Rupert Murdoch poinformował media o planach pozbycia się należącej do wydawnictwa Dow Jones grupy Ottaway Newspapers (publikującej m.in. takie lokalne tytuły jak: "Cape Cod Times", "Times Herald-Record", "Nantucket Inquirer", "Pocono Record", "Vida en el Valle", "The Portsmouth Herald", "Middleboro Gazette" i inne).
"Zamierzamy sprzedać gazety lokalne dosyć szybko. Poza Ottaway Newspapers zatrzymujemy wszystko i planujemy się rozwijać", odpowiadał Murdoch pytany przez analityków o przyszłosć Dow Jones
Rupert Murdoch dodał, że firma widzi możliwosć oszędnosci rzędu około 50 milionów dolarów tylko na pozbyciu się niektórych stanowisk zarządczych w Dow Jones. Na pytanie czy przewidywane są zwolnienia w innych działach, Murdoch nie tylko zaprzeczył, ale dodał, że "firma przejdzie na tryb zatrudniania nowych osób niemal od zaraz".
News Corp. planuje inwestycje i rozwój Dow Jones w Europie i Azji, po to, by bardziej uczestniczyć w wydarzeniach krajowych i międzynarodowych, a tym samym jeszcze bardziej konkurować z "The New York Times".
"Jedną z rzeczy, które najbardziej nas ekscytują, to ogromny krok do przodu przed naszą firmą jaki będzie towarzyszył naszemu rozwojowi cyfrowemu", powiedział Murdoch.
Jak głoszą plotki, szefowie Dow Jones i News Corp. rozważają możliwosć rezygnacji z pobierania opłat za czytanie materiałów znajdujących się na WSJ.com. Murdoch jest zdania, że w krótkim okresie rezygnacja z tego przychodu może być dla firmy odczuwalna, ale patrząc długoterminowo, to może być istotna decyzja.
News Corp. jest ponadto pewne, że przewidywany na październik start telewizyjnego kanału biznesowego okaże się sukcesem, mimo faktu, iż "The Wall Street Journal" jest wciąż związany pięcioletnim kontraktem z telewizją CNBC. News Corp. nie ma planów co do wykupu kontraktu z CNBC.
Murdoch nie powiedział jak widzi pełną integrację Dow Jones z News Corp.

Co osobiscie mnie zaciekawiło, to wspomniana na początku decyzja o sprzedaży lokalnych gazet z Ottaway Newspaper Group. Na terenie Nowego Jorku i w jego okolicach Murdoch jak najbardziej prowadzi biznes w postaci wydawania mniejszych gazet lokalnych. Pamiętam jego wypowiedź sprzed około pół roku, gdy zachwalając lokalnosć gazet głosił tezę, że nadal dużą rzeszę ludzi bardziej interesuje to, co dzieje się na ich własnym podwórku, niż poza nim. Co jeszcze ciekawsze, dawny członek Zarządu Dow Jones i dotychczasowy własciciel Ottaway Newspapers, Jim Ottaway Jr., był jednym z największych przeciwników sprzedaży Dow Jones Murdochowi. Czyżby chęć osobistej zemsty wzięła górę nad ekonomiczną potrzebą nawet minimalnego zysku?

Brak komentarzy: