24 listopada 2009

Czy Microsoft chce przekupić Murdocha, by ten zdjął swoje treści z Google?

Ciekawą informację podał dziś Reuters. Powołując się na źródła "bliskie sprawie", Microsoft Corp. miał zaproponować firmie News Corp. pakt, w świetle którego za odpowiednią opłatą News Corp. wycofa swoje treści z Google.

Według źródła, na które powołuje się Reuters, News Corporation, wydająca takie gazety jak "Wall Street Journal" i "The Sun", rozpoczął rozmowy z Microsoftem. Rozmowy są na bardzo wczesnym etapie.

O tym, że Rupert Murdoch, CEO News Corp., chce pobierać opłaty za treści, pisałem nie raz. Inni wydawcy, jak New York Times, również szukają sposobu na pobieranie opłat za treści w sieci. Są zdania, że nie powinni oddawać treści za darmo przez wyszukiwarki takie jak Google czy Yahoo.

Microsoft podobno rozmawiał o tym rozwiązaniu również z innymi wydawcami. Pierwszym, który doniósł o propozycji wycofania kontentu z Google był dziennik "Financial Times". Działanie Microsoftu to dążenie do osłabienia pozycji konkurenta i chęć przejęcia części jego przychodów. Microsoftowa wyszukiwarka Bing robi wszystko by móc konkurować z Google. Przejęcie jej treści wydaje się być ciekawym przykładem, niekoniecznie uczciwej moim zdaniem, konkurencji.

Microsoft i News Corp. odmówiły komentarzy. Reuters nie ujawnia źródła informacji, ponieważ rozmowy nie mają jeszcze charakteru publicznego.