2 czerwca 2009

Duże zmiany na polskim rynku prasowym - "Dziennik" i "Gazeta Prawna" łączą siły

Biuro prasowe Axel Springer Polska (wydawca m.in. "Dziennika", "Faktu" i "Przeglądu Sportowego") poinformowało przed chwilą o objęciu 49% akcji spółki Infor. Jesienią na polskim rynku zadebiutuje nowy tytuł powstały z połączenia "Gazety Prawnej" i "Dziennika".

Za biurem prasowym Axel Springer Polska:

W poniedziałek 1 czerwca Axel Springer Polska i INFOR PL podpisały porozumienie tworzące wspólne przedsięwzięcie biznesowe. Zgodnie z planowaną transakcją Axel Springer Polska obejmie 49 proc. udziałów w spółce INFOR Biznes, do której wniesie swój drukowany tytuł - DZIENNIK Polska Europa Świat - oraz serwis internetowy Dziennik.pl.

Poniedziałkowe porozumienie jest kolejnym etapem współpracy obu wydawców, która do tej pory obejmowała m.in. połączoną prenumeratę "Dziennika" i "Gazety Prawnej". Celem podpisanej umowy jest wspólne wydawanie od jesieni 2009 r. nowej gazety codziennej. Nowy tytuł ma łączyć treści "Dziennika", szczególnie z obszaru polityki, kultury i sportu, oraz Gazety Prawnej, wyspecjalizowanej w tematyce gospodarczej, podatkowej i prawnej. Poszerzone spektrum tematyczne wpłynie na atrakcyjność gazety dla czytelników i klientów reklamowych.

Wydawcy zapewniają, że połączenie obu tytułów nie spowoduje zwolnień dziennikarzy.
- Do Infor Biznes przejdą wszyscy pracownicy redakcji Dziennika i Dziennika.pl, a ponadto pracownicy, którzy w pozostałych działach związani byli zawodowo wyłącznie z tymi tytułami - zapewniła w rozmowie z media2.pl Anna Gancarz-Luboń, rzeczniczka prasowa Axel Springer Polska. - Sam fakt przejścia pracowników redakcji Dziennika i Dziennika.pl do Infor Biznes nie będzie skutkował zmianami warunków pracy.

A oto komentarze prezesów łączonych wydawnictw:

"Dzięki powołaniu joint venture koncentrujemy siły i doświadczenie dwóch znakomitych tytułów. Taki ruch zwiększy znacznie nasz potencjał na bardzo konkurencyjnym rynku i zapewni nam mocną pozycję dla przyszłych działań" - mówi Florian Fels, prezes zarządu Axel Springer Polska.

"Ta transakcja to także kolejny krok w realizacji strategii internetowej INFOR PL. Jednym z naszych celów jest zajęcie pozycji lidera w kategorii biznes, finanse, prawo" - komentuje Ryszard Pieńkowski, właściciel INFOR PL.

Jak podaje Reuters, transakcja kosztowała wydawnictwo Axel Springer Polska mniej niż 10 milionów euro.

Transakcja uzależniona jest od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Odpowiednie wnioski do UOKiKu mają zostać złożone jutro, a urząd ma dwa miesiące na ich rozpatrzenie i wydanie decyzji. O dokładnym terminie debiutu nowej gazety wydawcy mają poinformować w stosownym czasie.

Brak komentarzy: