30 czerwca 2009

Łódź zaszumiała o mediach

W czwartek, 25 czerwca, odbyło się pierwsze z (już teraz można powiedzieć to oficjalnie) serii łódzkich spotkań poświęconych mediom i komunikacji – Mediaszum. A mnie, co prawda z lekkim opóźnieniem, ale udało się znaleźć wreszcie chwilę na opisanie tego wydarzenia. Korzystam z uroków wolnego, słonecznego, spędzanego na Krecie popołudnia, a także najdroższego chyba na świecie internetu (7 euro za godzinę!). W związku z dodatkowymi nakładami, czas chyba pomyśleć o sponsoringu bloga :-)

Mimo katastrofalnej pogody oraz ściany deszczu przerywanej grzmotami, do klubu Łódź Kaliska dotarło 70 z prawie 100 osób, które zadeklarowały chęć uczestnictwa w tym pionierskim, jak na łódzki rynek, wydarzeniu. Wydarzenie miało charakter nieformalny, odbywało się w pubowej atmosferze, przy niespodziewanych, przytłumionych dźwiękach koncertu z drugiej sali.

Pierwszy z prelegentów, Paweł Nowacki – redaktor naczelny serwisu Wiadomości24.pl przybliżył obecnym ideę dziennikarstwa obywatelskiego i rolę prowadzonego przez siebie serwisu w jego promocji. Większość czasu swojej prelekcji poświęcił jednak na zmieniającą się obecnie prędkość komunikacji. Wspomniał o coraz częściej przedostających się się do mass mediów mikroblogach i blogach, które jako media niszowe często stanowią pierwsze źródło informacji, nierzadko cytowane przez takie instytucje jak CNN czy BBC. Zdaniem Pawła Nowackiego, nastąpiła poważna zmiana cywilizacyjna, aktualnie dziennikarzem jest każdy, a większość mediów (TVN24, Gazeta Wyborcza, gazety Mediów Regionalnych czy Polskapresse) otwiera nowe kanały komunikacji ze swoimi czytelnikami (widzami) w postaci platform promujących dziennikarstwo obywatelskie (TVN Alert, Alert24, MM Moje Miasto, Wiadomości24).

Wystąpienie drugiego z prelegentów, Łukasza Felsztukiera – m.in. współzałożyciela agencji interaktywnej Digital One, dotyczyło fenomenu mikroblogów. W mediach tradycyjnych coraz częściej pojawiają się informacje o Twitterze, jako najszybszego źródła informacji (wodowanie samolotu na rzece Hudson w USA, trzęsienie ziemi w Chinach, atak terrorystyczny w Indiach, czy ostatnio – relacjonowane na bieżąco wydarzenia w powyborczym Iranie). Polskim odpowiednikiem Twittera jest Blip, na którym Łukasz skupił swoją wypowiedź. Poniżej, za zgodą autora, umieszczam tę bardzo interesującą prezentację:

Mediaszum
View more documents from elcukro.


Najciekawszą część wieczoru stanowiła dyskusja, jaka rozpoczęła się po obu prelekcjach. Starły się ze sobą opinie przedstawicieli nowych mediów - blogerów (m.in. Maciek Budzich i Mackozer) oraz dziennikarzy tradycyjnych (m.in. Julian Beck, wieloletni redaktor naczelny „Dziennika Łódzkiego”, były wiceprezes Polskapresse oraz Dawid Brykalski, „Metal Hammer”). Argumentem, który dolał oliwy do ognia było stwierdzenie, że mikroblogowe wpisy nie mają nic wspólnego z dziennikarstwem. I mimo, że sam często blipuję, częściowo jestem w stanie zgodzić się z tą tezą. Jednak przy okazji pokazuje to, jak ważne jest, by z tego narzędzia zaczęli korzystać profesjonalni dziennikarze, którzy swoim nazwiskiem nadadzą mikroblogowym wpisom wiarygodności. Dyskusje toczyły się także po wyłączeniu mikrofonu, przy stolikach, a najwytrwalsi wytrzymali do północy.

Z punktu widzenia organizatora tego eventu widzę pewne jego niedoskonałości, które mamy nadzieję poprawić przy następnym wydaniu Mediaszumu. Mamy też nadzieję, że przy kolejnym spotkaniu uda nam się zahaczyć o tematy reklamy i designu, na które wiem, że wielu czekało. Myślę, że jak na pierwsze tego typu wydarzenie w Łodzi, frekwencja, udział w dyskusji oraz feedback jaki otrzymaliśmy, napawają wielkim optymizmem. Mam zatem nadzieję, że po raz kolejny będziemy mogli zaskoczyć Łódź we wrześniu, by później cyklicznie, przynajmniej raz w miesiącu, móc pobudzać łódzkie środowisko mediów do zażartych dyskusji na najbliższe nam tematy.

Za możliwość przeprowadzenia pierwszego Mediaszumu bardzo dziękuję pubowi Łódź Kaliska, gdzie mogliśmy wszyscy się spotkać oraz miesięcznikowi "Brief", który obdarował nas trzema rocznymi prenumeratami do rozlosowania wśród uczestników spotkania.

Zachęcam również do zapoznania się z blip-relacją z Mediaszumu.

Brak komentarzy: