28 maja 2009

Europejska prasa w jednym języku

Od wtorku, 26 maja, można obserwować próbę, jaka została podjęta w celu stworzenia "europejskiej sfery publicznej". Nowa strona internetowa, silnie dotowana przez Komisję Europejską (3 miliony Euro rocznie), ma umożliwić mieszkańcom 27 krajów członkowskich lekturę i dyskusję na tematy, które do tej pory do nich nie docierały, ze względu na bariery językowe.

Strona Presseurop jest prowadzona przez zaledwie 10 dziennikarzy i ma docelowo monitorować 250 tytułów zarówno z, jak i spoza Unii Europejskiej. Póki co, źródła stanowi 25 gazet z 12 krajów, które tłumaczone są na dziesięć europejskich języków, w tym język polski (pozostałych 13 języków ma być dostępnych w ciągu 5 lat).

Pomysłodawcy tej akcji, zauważyli jak różnie interpretowane są brukselskie decyzje w zależności od kraju. Strona Presseurop pozwoli czytelnikowi spojrzeć na problematykę z perspektywy innych krajów. Oczekuje się, że do końca 2010 roku, portal przyciągać będzie około 1,5 miliona użytkowników miesięcznie.

Jest to kolejny krok Unii Europejskiej w celu ujednolicenia komunikacji w obrębie EU. W 2007 roku zrealizowany został (i realizowany jest nadal) projekt europejskiej sieci stacji radiowych Euranet, które w podobny sposób mają przedstawiać zagadnienia unijne z perspektywy różnych krajów członkowskich. W przyszłym roku dołączyć Euranetu i Presseurop dołączyć ma kolejne medium - telewizja.

Za stronę Presseurop oficjalnie odpowiadają redakcje czterech tytułów monitorujących prasę zagraniczną: "Forum" z Polski, "Courrier Internacional" z Portugalii i "Courrier International" oraz "Internazionale" z Włoch.

Brak komentarzy: