30 października 2008

CNN tworzy własną agencję informacyjną

CNN planuje uruchomić własną agencję informacyjną. Biorąc pod uwagę ostatnie kłopoty najpopularniejszej z agencji, Associated Press, CNN może zbudować sobie silną pozycję w tym segmencie rynku.

CNN Wire ma zapewniać interesujące materiały dla czytelników zarówno wydań papierowych jak i wydań online. Będzie to kompletna usługa: od najświeższych newsów, przez informacje krajowe, międzynarodowe, ekonomiczne, polityczne, medyczne i wiele innych. Firma podobno już rozpoczęła rozmowy z wieloma gazetami i grupami gazet.

CNN może sobie pozwolić na taką strategię, ze względu na silną grupę osób zatrudnionych. Struktura CNN to 3,800 pracowników na całym świecie, 22 oddziały poza granicami USA, 15 amerykańskich biur, 900 północnoamerykańskich współpracujących stacji telewizyjnych, potężną stronę internetową z wewnętrzną agencją informacyjną oraz sieć stacji radiowych.

Nowa strategia CNN nakłada się na poważne kłopoty Associated Press. Jak podał dzisiejszy Presserwis, ze względu na decyzję o podwyższeniu usług AP, wiele wydawców rezygnuje ze współpracy z tą agencją informacyjną. Ale nie tylko to jest problemem. Associated Press od jakiegoś czasu przestaje tworzyć "suche" informacje, a zaczyna wzbogacać je o opinie. Oto kilka przykładów nagłówków, które agencja umieściła w swoim serwisie:

- "Wygrana Mitta Romneya w stanie Michigan to porażka dla autentyczności w polityce"
- "Obama kroczy ścieżką arogancji"
- "Tęsknię za Hillary"
- "Biden dowodzi braku pewności siebie"

Pytanie, czy agencja prasowa Associated Press chciała takim działaniem zacząć konkurować z gazetami, czy może po to zaczęła przygotowywać tak kompletne materiały, by redakcje nie musiały ich potem dodatkowo edytować.

Associated Press niewątpliwie ma ciężki orzech do zgryzienia. Nie tylko ze względu na rosnącą konkurencję ze strony CNN, ale także powołanego przez niektóre amerykańskie dzienniki, tzw "Northeast Consortium". Gazety w proteście wobec AP zdecydowały się na współpracę w zakresie dzielenia się treścią i zdjęciami. Na to konsorcjum, póki co, składają się "New York's Daily News", "Newsday", "Buffalo News", "Times-Union of Albany", "New Yorker" oraz "Star Ledger of Newark".

Brak komentarzy: