28 kwietnia 2008

Światowe Forum Wydawców już za miesiąc

Za prawie miesiąc właściwie. W dniach od 1 do 4 czerwca odbędzie się coroczne Światowe Forum Wydawców (World Editors Forum). Gospodarzem tym razem będzie Goteborg w Szwecji. Uczestnictwo w tej kilkudniowej sesji to z pewnością spore doświadczenie dla młodych praktyków rynku mediów i ogromna szansa na poznanie innych fascynatów i profesjonalistów z całego świata. Niestety, rejestracja nie jest bezpłatna i, dla mnie przynajmniej, jeszcze parę dni temu nie należała do tanich (około 2,000 Euro).


Nie muszę chyba pisać, jakim szczęściarzem się poczułem, gdy po zapytaniu skierowanym do Światowego Zrzeszenia Gazet (WAN - World Association of Newspapers) dowiedziałem się, że nie muszę płacić za uczestnictwo w tej konferencji. Co ważne, swoje zgłoszenie wysłałem nie jako przedstawiciel dużej firmy wydawniczej (Polskapresse), ale jako autor bloga "eM jak Media". Cieszę się, że duża, międzynarodowa organizacja potrafiła dostrzec fascynata, od czasu do czasu przelewającego swoje zainteresowania w treść tego bloga.

Wygląda na to, że jest szansa, iż na początku czerwca pojawi się tu parę interesujących wpisów - relacji z tego wydarzenia. Bo pisać z pewnością będę miał o czym. Wśród zaplanowanych na 4 dni tematów, znalazły się:

- zintegrowany newsroom (dlaczego, jak i kiedy): jakość edytorska, multimedialny content, interaktywność i przyszłość dziennikarstwa
- wyniki z ostatnich badań konsumpcji newsów: dlaczego tradycyjny model konsumpcji wśród osób w wieku 18-34 lat już się skończył?
- czy z Web 2.0 narodzi się Dziennikarstwo 2.0?
- czy dziennikarstwo mobilne (bazujące na telefonii komórkowej) zmieni dziennikarstwo?
- model hyper-lokalny jako rozwiązanie dla gazety drukowanej i portalu internetowego
- dlaczego wydania magazynowe gazet wygrywają z codziennymi i jak to wykorzystać do budowania lojalności swoich czytelników?

To tylko kilka z planowanych tematów spotkań, a wśród mówców znajdą się przedstawiciele największych światowych tytułów, w tym "El Pais", "Le Monde", "New York Timesa", "Wall Street Journal" i wielu wielu innych.

Dokładny plan konferencji znajdziecie TUTAJ. A po wnioski z dyskusji profesjonalistów i bliższą relację z tego eventu zapraszam na blog "eM jak Media". I to wcale nie znaczy, że do czerwca już nic nie napiszę :)

2 komentarze:

mediafun pisze...

brawo, brawo, gratulacje i czekam w takim razie na relacje (dyktafon też zabierz ze sobą :-)

eM pisze...

Dzięki Maćku :) Dyktafon spakowany :)