21 lutego 2008

Berlińskie kłopoty Montgomery'ego


David Montgomery, właściciel brytyjskiego funduszu Mecom, w którego posiadaniu jest ponad 300 tytułów w Norwegii, Holandii, Danii, Niemczech, Polsce (gazety regionalne Mediów Regionalnych) i na Ukrainie, stoi przed wizją buntu w redakcji swojej najbardziej prestiżowej niemieckiej gazecie - "Berliner Zeitung".

Pracownicy redakcji odbyli już kilka spotkań we własnym gronie, aby omówić przyszłość swojej gazety w świetle doniesień o planowanych przez Mecom zwolnieniach jednej piątej załogi - donosi "The Guardian". Wspólnymi siłami wystosowano nawet list do samego Monty'ego, by ten jeszcze raz przemyślał swoją politykę biznesową i zdecydował się na zainwestowanie w "Berliner Zeitung". W liście pada sugestia, że jeżeli Mecom nie ma pomysłu na właściwe zarządzanie tytułem, wówczas należałoby się (w interesie gazety i jej czytelników) rozejrzeć za nowym właścicielem.

Co więcej, załoga Berlinera domaga się od Josefa Depenbrocka zwolnienia ustąpienia ze stanowiska redaktora naczelnego. Depenbrock nie jest mile widziany od zeszłego roku, kiedy dostał od Monty'ego nominację na równoległe stanowisko dyrektora wydawniczego. Łączenie obu funkcji jest, zdaniem pracowników redakcji, konfliktem interesów i zdradą dziennikarskiego kodu etycznego, który wymaga całkowitego odseparowania działu redakcji od działów komercyjnych, takich jak np. dział sprzedaży reklam.

Od czasu przejęcia przez Mecom "Berliner Zeitung" w 2005 roku, z gazety odeszło już 16 czołowych dziennikarzy.

Mecom łącznie zatrudnia łącznie około 11,000 pracowników. W Polsce jest właścicielem Mediów Regionalnych (wydawcy m.in. "Dziennika Wschodniego", "Echa Dnia", "Gazety Lubuskiej", "Gazety Pomorskiej", Gazety Współczesnej", "Kuriera Porannego", "Gazety Codziennej - Nowiny", "Nowej Trybuny Opolskiej", "Głosu - Dziennika Pomorza") i posiada 51% udziałów w spółce Presspublica (wydawcy "Rzeczpospolitej" i "Życia Warszawy").

Brak komentarzy: