31 lipca 2007

Koniec walki Murdocha

Wreszcie, wydaje się, że trzymiesięczna walka Ruperta Murdocha o "The Wall Street Journal" ma się ku końcowi.

Jak podaje David Faber reporter telewizji CNBC,Rupert Murdoch, po ciężkich trzech miesiącach walki, włączy wreszcie gazetę "The Wall Street Journal" do portfela tytułów należących do News Corp. Oficjalny komunikat w tej sprawie oczekiwany jest dziś wieczorem czasu amerykańskiego - cytując ludzi najbliższych całemu zajściu.

Rzekomą przyczyną zmiany zdania sprzeciwiających się sprzedaży WSJ Bancroftów były kwestie finansowe. Niektórzy z nich uswiadomili sobie, że odrzucenie oferty Murdocha będzie wiązało się z koniecznością opłacenia wszystkich doradców, których rachunki w ciągu ostatnich trzech miesięcy zsumowały się w dość pokaźną sumę. Wśród doradców rodziny Bancroftów znalazły się takie firmy jak Merrill Lynch oraz Wachtel Lipton. Wielu z Bancroftów, wśród nich jeden z najbardziej sprzeciwiających się sprzedaży tytułu Chris Bancroft, uwierzyło, że przy okazji umowy, możliwe jest nakłonienie Murdocha do pokrycia kosztów doradców.

W ten sposób z 32% udziałowców Dow Jones, uzbierała się większość popierająca sprzedaż "The Wall Street Journal" Murdochowi.

Oficjalny komunikat ma zostać ogłoszony za parę godzin. Wtedy też okaże się jak bardzo oferta Murdocha przewyższa cenę rynkową tytułu (wczoraj na zamknięciu nowojorskiej giełdy, akcje Dow Jones były warte 51,65$, przy ofercie Murdocha 60$ za akcję). Czy kupno WSJ okaże się ekonomicznie dobrym przedsięwzięciem? Czas pokaże.


Wiedzieć więcej:
"Gazeta Wyborcza" - Murdoch bierze "The Wall Street Journal"
"Rzeczpospolita" - Sukces Murdocha

Brak komentarzy: