9 lipca 2007

Brytyjscy dziennikarze internetowi zarabiają więcej niż ich koledzy pracujący dla tradycyjnych gazet

Z ankiety dotyczącej średnich pensji dziennikarskich na Wyspach (przeprowadzonej przez biuro pośrednictwa pracy PFJ) wynika, że dziennikarze publikujący swoje materiały w Internecie (na stronach internetowych gazet, w serwisach informacyjnych lub profesjonalnych blogach), zarabiają więcej niż ich koledzy piszący wyłącznie dla drukowanych wydań gazet.

Badanie, którym objęto 4,299 brytyjskich pracowników wykazało, że średnia roczna pensja dziennikarza z dwuletnim doświadczeniem zatrudnionego w sektorze internetowym wynosiła około 20,000 funtów. Dla porównania, dziennikarz z podobnym doświadczeniem, pracujący dla gazety lokalnej, zarabia 18,000 funtów rocznie.

Różnica między pensjami pracujących w obu sektorach rośnie w zależności od stażu pracy dziennikarza. I tak, dziennikarze tradycyjnych gazet z trzyletnim doświadczeniem w branży zarabiają między 24,000 a 30,000 funtów rocznie. Pensja dziennikarzy internetowych w tym przypadku to już 35,000 funtów rocznie.

Po 10 latach pracy, dziennikarze gazet lokalnych cieszą się pensją równą 40 tysiącom funtów rocznie. Ich równie doświadczeni koledzy publikujący w Internecie zarabiają rocznie o 20 tys. funtów więcej.

"Internetowy rynek pracy oferuje dziennikarzom przeciętne wynagrodzenie do czasu aż staną się w pełni zaangażowani w strategię portalu / strony internetowej, dla której pracują (mniej więcej 3-5 lat). Po tym czasie następuje gwałtowny wzrost płac" - informuje PFJ. Te informacje mogą być bardzo motywujące dla brytyjskich dziennikarzy, zwłaszcza w chwili gdy coraz więcej gazet umacnia swoje internetowe struktury.

Czy będzie to miało kiedykolwiek jakieś przełożenie na polski rynek pracy? Być może w dużych, zintegrowanych redakcjach, w których część dziennikarzy specjalizować się będzie wyłącznie w tekstach publikowanych online, tak właśnie będzie. Niestety, w naszej rzeczywistości, wielu dziennikarzy podpisując umowę o pracę musi wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich tekstów w formie elektronicznej i na umieszczenie ich w różnego rodzaju archiwach, stronach internetowych itp. Jak Państwo sądzicie, czy dziennikarz, którego materiał umieszczany jest w kilku publikacjach (w tym internetowych) nie powinien mieć prawa do dodatkowego wynagrodzenia?

1 komentarz:

Bogusław_Pinkiewicz pisze...

W odpowiedzi na ostatnie Pytanie: Powinien. Jak cholera powinien.