18 czerwca 2007

Wojna o WSJ trwa

Dwaj giganci, General Electric Co. oraz wydawca "Financial Times" Pearson PLC, prowadzą rozmowy na temat złożenia takiej oferty dla Dow Jones & Co., która umożliwiłaby rodzinie Bancroftów utrzymanie pakietu mniejszościowego w firmie i jednocześnie powstrzymałaby ich przed sprzedaniem "The Wall Street Journal" Rupertowi Murdochowi.

GE i Pearson PLC omawiają scenariusz, wedle którego kanał biznesowy CNBC (należący do GE), "Financial Times" i Dow Jones zostałyby przekształcone w prywatne wspólne przedsięwzięcie, joint-venture. Przedsięwzięcie byłoby wspólną własnością GE i Pearson (odpowiednio po 40-45%) z Bancroftami posiadającymi udzial mniejszościowy (10-20%), ale jednocześnie zapewniający im wpływ na przyszły kształt WSJ.

Gdyby doszło do skutku, nowe przedsięwzięcie cieszyłoby się silną pozycją na rynku informacji ekonomicznych i finansowych. Obok "Wall Street Journal", CNBC i "Financial Times" dysponowałoby bowiem "Barron's Financial Weekly", 50% udzialem w "The Economist", udziałami w wiodących gazetach finansowych na terenach Rosji, Francji, RPA i Indii, a także wiodącymi indeksami giełdowymi w USA i Wielkiej Brytanii. Ponadto, własnością nowej spółki stałby się Dow Jones Newswires (elektroniczna, newsowa baza danych) oraz Interactive Data Corp. (będące zbiorem informacji finansowych).

Obie korporacje (GE i Pearson) dostrzegają niebezpieczeństwo ewentualnego połączenia szyków Murdocha z Dow Jones. Światowa obecność News Corp. pomogłaby konkurować "The Wall Street Journal" z "Financial Times" na rynkach Europy i Azji. Z kolei wymieniane wcześniej bazy danych Dow Jonesa uczyniłyby planowany przez Murdocha kanał biznesowy Fox News, poważnym konkurentem dla CNBC.

Brak komentarzy: