23 czerwca 2007

Walka poludniowokoreanskich gazet z Internetem

Koreanski Zwiazek Prasy Elektronicznej wpadl na nietypowy pomysl walki z konkurencyjnymi, ich zdaniem, portalami internetowymi. Zwiazek planuje nalozenie czasowego limitu (7 dni) na publikowane przez portale materialy pochodzace z gazet.

W praktyce oznacza to, ze od poczatku lipca, koreanscy uzytkownicy nie beda mogli wyszukiwac w portalach materialow prasowych starszych niz 7 dni. Zamiast tego, aby przeczytac poszukiwany artykul, beda musieli go znalezc na internetowych stronach gazety.

Planowany krok ma odwrocic trend dotyczacy czytelnictwa poludniowokoreanskich gazet, ktore stracily swa hegemonie na rzecz Internetu.

Koreanski Zwiazek Prasy Elektronicznej, do ktorego naleza wiodace poludniowokoreanskie dzienniki (w tym cztery najwieksze: "Chosun Ilbo", "Joongang Ilbo", "Donga
Ilbo"
i "Hankook Ilbo") w srodowym komunikacie podalo, ze jego 11 czlonkow glosowalo za wprowadzeniem siedmiodniowego ograniczenia od 1 lipca, wraz z odnawianiem umow z portalami internetowymi. W swietle nowych umow, portale zobowiaza sie do usuwania wszystkich archiwalnych materialow pochodzacych z gazet (wraz z tytulami), starszych niz siedem dni.

Han Ki-bong, przewodniczacy Zwiazku tak motywuje ten bezprecedensowy krok:
"Az do teraz wiekszosc portali internetowych archiwizowala materialy prasowe we wlasnych zbiorach, tym samym ekonomicznie wzmacniajac wylacznie wlasne przedsiewziecie. To nie w porzadku. Ruch internetowy powinien byc skierowany z powrotem tam, skad oryginalnie wywodza sie poszukiwane materialy, czyli na strony internetowe gazet i ich wydawcow".

Wydaje sie, ze portale internetowe beda musialy zaakceptowac nowe postanowienia, nie wiadomo tylko jak na to zareaguja najbardziej zainteresowani, czyli uzytkownicy.

Ciekawe, czy jest to rozwiazanie, za ktorym w slad moglyby pojsc inne kraje. Czy jest to wlasciwy sposob na przywrocenie silnej pozycji gazetom w dobie rosnacego znaczenia Internetu? I czy pozbawienie portali internetowych mozliwosci dystrybuowania tresci materialow prasowych byloby do zaakceptowania przez internautow?

Za: "The Korea Times"

1 komentarz:

Marek Miller (eM) pisze...

Przepraszam za brak polskich znakow - post pisany z telefonu komorkowego.