9 marca 2009

Verlagsgruppe Passau wycofuje się ze słowackiego rynku

Niemieckie wydawnictwo Verlagsgruppe Passau pozbyło się dzisiaj udziałów w słowackim Petit Press. VGP po 10 latach wycofuje się ze Słowacji tłumacząc swoją decyzję potrzebą skupienia działalności na czeskim i polskim rynku prasowym. Nabywcą 50% udziałów w Petit Press jest RP Media Group.

VGP było pięćdziesięcioprocentowym udziałowcem Petit Press, wydawcy m.in. krajowego dziennika "Sme" (drugiego co do wysokości sprzedaży dziennika - ok. 65.000 egzemplarzy). Strona internetowa tej gazety jest najpopularniejszym słowackim portalem informacyjnym z prawie 700,000 unikalnymi użytkownikami miesięcznie (wszystkie dane World Press Trends 2008). Mimo sporej popularności wydawnictwa w rozwijającej się Słowacji, Verlagsgruppe Passau znika z tego rynku. Dlaczego?

Jak informuje Alexej Fulmek, prezes wydawnictwa Petit Press, VGP rezygnuje z rynku słowackiego, by skupić się na pozostałych - czeskim i polskim. Nie dalej jak dwa tygodnie temu, Polskapresse zamknęło połowę najsłabiej sprzedających się tytułów spod marki "Polska The Times".

Sądzę, że jest zbyt wcześnie, by uznać dzisiejszy krok Verlagsgruppe Passau, za strategię, która mogłaby objąć również rynki polski i czeski. Dla ciekawych informacji o słowackich wydarzeniach prasowych, dziennik "Sme" przygotował materiały video (oczywiście po słowacku)

Dziennik "Sme" ma nowego właściciela:


Podpisanie umowy o sprzedaży 50% akcji Petit Press:Kupno akcji Petit Press musi jeszcze zostać zaakceptowane przez słowacki urząd antymonopolowy.


Verlagsgruppe Passau do dzisiaj ograniczało swoją działalność prasową przede wszystkim do czterech rynków: niemieckiego (dziennik "Passauer Neue Presse"), polskiego (m.in. projekt "Polska The Times" Polskapresse), czeskiego (m.in. "Denik" Vltava Label Press) oraz słowackiego (m.in. ogólnokrajowy dziennik "Sme").

RP Media Group jest powiązane z wydawnictwem RBDV - Rheinisch-Bergische Druckerei und Verlagsgesellschaft mbH (wydającego w Polsce "Express Bydgoski" i "Nowości Toruńskie").

Brak komentarzy: