27 stycznia 2009

Francuscy osiemnastolatkowie dostaną w prezencie roczną prenumeratę ulubionej gazety

To nie jest żart. Prezydent Francji, Nicolas Sarkozy, chce pomóc znajdującym się w trudnej sytuacji francuskim gazetom. Jak podaje Reuters, Sarkozy ogłosił w piątek, że każdy francuski nastolatek kończący 18 lat, otrzyma od państwa urodzinowy prezent w postaci darmowej prenumeraty wybranej przez siebie gazety.

Prezydent Francji zdaje sobie sprawę z rosnącego kryzysu dotykającego mediów, w szczególności prasy drukowanej. Aby mu zapobiec, postanowił wprowadzić program budujący świadomość znaczenia prasy wśród najmłodszych. Obdarowani, będą w przyszłości docelową grupą czytelniczą gazet codziennych.

Teren działania, na którym w tym przypadku porusza się prezydent Francji, jest dla niego delikatny, ze względu na wcześniejsze oskarżenia o próby wpływania na niektórych wydawców.

Jak podaje brytyjski "Guardian", rząd francuski zamierza przeznaczyć na ten program 600 milionów euro. Pomoc rządowa wzbudza jednak wiele kontrowersji. Sarkozy przy okazji ogłoszenia swojej decyzji, zaapelował w ognistej mowie do wydawców o poprawę zawartości gazet, zaadresowaniu ich w większym stopniu do młodych ludzi oraz wprowadzeniu nowych modeli biznesowych. Niektórzy odebrali to jako próbę wpłynięcia na niezależność francuskiej prasy.

Rząd będzie dotować wyłącznie dostawy prenumerat. W ramach programu, francuscy wydawcy zgodzili się udostępnić swoje gazety osiemnastolatkom za darmo.


Zdjęcie otwierające zostało udostępnione na licencji CC przez użytkownika Phil Moore z serwisu Flickr.

Brak komentarzy: