8 sierpnia 2008

(Węgry) "Metro" zmienia tytuł na "Metropol"

Po procesie węgierskiego "Metra" z siecią supermarketów Metro AG (m.in. Macro Cash & Carry), gazeta została zmuszona do zmiany tytułu. Od środy, 6 sierpnia ukazuje się pod marką "Metropol" (swoją drogą, dlaczego nie "Metrohun"?)...

Węgierski "Metropol" wydawany jest przez koncern Metro International. W większości krajów na świecie ukazuje się pod tytułem "Metro", jednak w przypadku Polski, wydawnictwo zostało uprzedzone przez Agorę, która spodziewając się ekspansji firmy na polski rynek, jako pierwsza zarejestrowała prawa do tytułu. Gazeta "Metropol" ukazywała się na naszym rynku do stycznia 2007 roku.

Sprawa węgierska jest nietypowa, gdyż uczestniczące w procesie firmy działają w dwóch, zupełnie różnych segmentach rynku. Sam węgierski rynek prasy bezpłatnej jest dość specyficzny. "Metropol" cieszy się na Węgrzech monopolem, co należy do niespotykanych na europejskim rynku sytuacji. W zeszłym roku pojawiła się tam codzienna gazeta bezpłatna "Busz", ale szybko zmieniła się w tygodnik. Inny węgierski bezpłatny tygodnik, "Budapest 7 Nap" który rozpoczął swoją działalność niespełna rok temu, został zamknięty przed tygodniem.

Brak komentarzy: