24 marca 2008

Świat oczami gazet

Natrafiłem na bardzo ciekawe badanie, którym chciałbym podzielić się z czytelnikami bloga "eM jak Media". Nicolas Kayser-Bril, jeden z autorów francuskiego bloga Obserwatorium Mediów, postanowił zbadać, którymi częściami świata zajmują się wybrane gazety świata. Efektem są poniższe grafiki - klikając na tytuł, widać, jak przedstawiany jest świat przez poszczególne redakcje. Poszczególne kraje "puchną" gdy cieszą się dużym zainteresowaniem mediów, inne maleją, jeśli są przez gazetę w artykułach zapominane.

Dwie rzeczy, na które autor badania zwrócił szczególną uwagę:
  • Tradycyjne gazety są bardzo selektywne w doborze tematów ze świata. Przykładowo, trzy analizowane dzienniki brytyjskie preferują kraje większe, bardziej zaludnione, bliskie Wielkiej Brytanii i dodatkowo wysoko rozwinięte. "Ekonomista" z kolei, również tradycyjnie, bardziej sprawiedliwie udostępnia swoje łamy poszczególnym krajom.
  • Tytuły ukazujące się wyłącznie w internecie skupiają się na podobnych obszarach co ich papierowi konkurenci. Jedynie blogi znajdują niszę i zajmują się tematami bardziej lokalnymi.
Autor badania nie poprzestanie na tych wynikach. Dane mają być aktualizowane i rozszerzane o nowe tytuły. Metodologia badania dostępna jest tutaj.

Swoją drogą, ciekawe jak wyglądałby ten problem na naszym, polskim, gruncie?

Brak komentarzy: