5 października 2007

New York Times uruchamia tygodnik w Czarnogórze


"New York Times" poinformował wczoraj, że rozpoczyna wydawanie tygodnika pod nazwą "The New York Times International Weekly" w bałkańskiej części Europy - Czarnogórze.

Tygodnik będzie dodawany do najpopularniejszej w Czarnogórze gazety - "Vijesti". "Vijesti" dołączy w ten sposób do 20 innych gazet na świecie dołączających tygodnik. Czarnogórski "NYT International Weekly" ukazywać się będzie w poniedziałki.

Tygodnik utrzyma layout i typografię oryginalnego "The New York Times". Jego content stanowić będą analiza bieżących wydarzeń, felietony, a także komentarze do tematów takich jak światowe trendy, gospodarka, technologie, zdrowie, kultura i styl. Tygodniki przygotowywane są w nowojorskiej redakcji, pracuje nad nimi zespół redaktorów z New York Times News Service w konsultacji z redaktorami z partnerskich gazet.

Oto co mówi o zawiązanej współpracy Cristian Edwards, dyrektor działu usług newsowych "New York Times":
Jesteśmy zaszczyceni możliwością współpracy z "Vijesti", jedną z wiodących gazet na Bałkanach. Regionalna tematyka artykułów zawartych w tej gazecie w połączeniu z tematyką materiałów "New York Times International Weekly", da czytelnikom wgląd w sprawy międzynarodowe z innej perspektywy.

Historia "Vijesti" liczy sobie 10 lat, gazetę stworzono w 1997 roku jako pierwszą niezależną gazetę w Czarnogórze, która wówczas stanowiła jedno państwo z Serbią. Czarnogóra uzyskała niepodległość w 2006 roku i od tego momentu jest najmłodszym członkiem ONZ. "Vijesti" jest dziennikiem o nakładzie 25,000 egzemplarzy dystrybuowanych w całym kraju. Właścicielem i wydawcą jest prywatna firma Daily Press.

Usługa New York Times News przygotowuje dziennie ponad 300 artykułów ze wszystkich działów "New York Timesa" dla ponad 600 agencji informacyjnych w 50 krajach. Usługa New york Times News zajmuje się również dystrybucją zdjęć i grafik za pomocą strony internetowej www.nytimages.com

Firma New York Times Company chwali się przychodem w wysokości 3,3 miliarda dolarów w 2006 roku. Jest wydawcą "New York Timesa", "International Herald Tribune, "Boston Globe", 15 innych dzienników, stacji radiowej WQXR-FM oraz ponad 30 serwisów internetowych, wliczając w nie NYTimes.com, Boston.com oraz About.com.

1 komentarz:

Praca w Londynie pisze...

Witam,
uważam, że to jest bardzo dobry pomysł. Sam posiadam stronę o Londynie. I na skrypcie tym planuję utworzyć portale w USA, w Polsce i w Anglii Anglojęzyczny. A będzie to możliwe dlatego, bo zatrudniając dziennikarza z jednego miasta, ma się już pracownika prasowego za granicą i informacje z danego kraju z własnego źródła. I nie trzeba nikomu za to płacić, a wręcz przeciwnie można sprzedać. Fakt, że NYT uruchamia tygodnik w Czarnogórze uważam za bardzo przemyślaną decyzję.
Krzysztof