15 maja 2007

Ciąg dalszy rozmów Murdocha o "Wall Street Journal"

Trzeba było bardzo się postarać, by nie usłyszeć około dwóch tygodni temu o ofercie Ruperta Murdocha, której celem było kupno prestiżowej gazety amerykańskiej "The Wall Street Journal". Ten magnat medialny, własciciel m.in. kanału Fox News, serwisu internetowego Myspace i wielu innych (zainteresowanym polecam wygooglanie jego firmy News Corp.), wystąpił z największą w historii ofertą kupna tego tytułu za, bagatela, 5 miliardów dolarów. Rodzina Bancroftów, włascicieli Dow Jones & Company, wydawcy "The Wall Street Journal", ofertę Murdocha odrzuciła.

Reuters podaje dzisiaj, że rozmowy wcale się nie zakończyły, a Murdoch konsekwentnie realizuje swój cel. Ma zamiar zaproponować rodzinie Bancroftów jedno miejsce w Zarządzie News Corp. jesli zaakceptują oni jego ofertę kupna tytułu za 5 miliardów dolarów.

W liscie wysłanym do rodziny Bancroftów w zeszły piątek, Murdoch obiecał zachować, w przypadku przejęcia tytułu, jego obecny charakter i oraz wewnętrzną spójnosć (jednym z argumentów drugiej strony był brak zrozumienia formu i stylu dziennikarstwa proponowanego przez News Corp.). Zapewnił dodatkowo, ze pozostawi aktualną kadrę zarządzającą i powoła radę redaktorów nadzorującą strony z informacjami.

W liscie cytowanym przez Reutersa, Murdoch pisze: "Powołam członka rodziny Bancroftów na stanowisko w zarządzie News Corporation. Rodzina doskonale kierowała wydawnictwem Dow Jones przez wiele pokoleń. Miałbym nadzieję, ze włączenie do zarządu kogos z rodziny Bancroftów, rozwieje wszelkie wątpliwosci co do dziennikarskiej integralnosci tytułu i zapewni dobrą komunikację między członkami rodziny a firmą News Corp."

Murdoch nie zapomniał wspomnieć w swoim liscie o planowanych inwestycjach, które pomogą rozwinąć biznes, w szczególnosci w waszyngtońskim biurze "Wall Street Journal" oraz wspomóc rozwój elektronicznej strony redakcji.

Rzeczniczka prasowa Dow Jonesa poinformowała, ze znana jest im tresć listu, ale powstrzymała się od jakichkolwiek komentarzy.

Akcje Dow Jonesa w poniedziałek miały na zamknięciu o 1,3% więcej (podskoczyły do prawie 54$ za sztukę). Oferta Murdocha opiewa na 5 miliardów dolarów, czyli 60$ za akcję.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Trzeba się było bardzo postarać, żeby usłyszeć o ofercie kupienia Życia Warszawy przez Pasauera. No cóż. Stawka na pewno jest niższa niż 5 miliardów dolarów. Ale jaki rynek prasowy, takie i ceny. No i nikt nie mówi o wizjach kupowanych gazet.

eM pisze...

Słusznie.
A tak jeszcze w nawiązaniu, to wciaz jestem ciekaw, jak rozwiązany zostanie problem "reszty Polski", która jest w posiadaniu Mecomu. Słyszałem, że podczas gdy Murdoch interesuje sie WSJ, Montgomery po cichutku przejmuje "drobniejsze" tytuly. Jego działania na rynku holenderskim też sprawiają wrażenie jakiejs tajemniczej strategii.