23 marca 2009

Niemieccy alterglobaliści podrobili tygodnik "Die Zeit"

Jak będzie wyglądał świat za rok? Próbę oceny sytuacji dokonała niemiecka lewicowa grupa aktywistów Attac. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wydrukowali swoich poglądów w gazecie, która całkowicie przypominała prominentny niemiecki tygodnik "Die Zeit".

150 tysięcy datowanego na 1 maja 2010 r. podrobionego tygodnika, rozdystrybuowano w minioną sobotę w 90 niemieckich miastach. Pod tytułem z pierwszej strony, "Na końcu tunelu", grupa przedstawiła to, co ich zdaniem może stać się rzeczywistością za 13 miesięcy. Artykuły przedstawiały "nową rzeczywistość", w której banki zostały upaństwowione, przedstawiciele krajów rozwiniętych spotykają się z przedstawicielami krajów najbiedniejszych, a odpowiedzialni za zanieczyszczenia środowiska pociągani są do odpowiedzialności.

Słowem, zawartość gazety stanowiły podstawowe apele i tezy alterglobalistów, ogłoszono je jednak w gazecie podrobionej w każdym szczególe (jedynie jej format był odrobinę mniejszy od oryginału):Grupa podrobiła również stronę internetową "Die Zeit".

Wydawca "Die Zeit" poinformował, że nie podejmie żadnych kroków prawnych przeciwko grupie Attac. Redaktor naczelny tygodnika powiedział, że nie dziwi się iż grupa wybrała akurat jego gazetę, ponieważ jest to największa jakościowa gazeta w kraju. Sprzedaż "Die Zeit" sięga w Niemczech ponad 500 tysięcy egzemplarzy.

Brak komentarzy: