4 sierpnia 2008

Prawdziwa wiedza w wyszukiwarkach

Ledwo świat usłyszał o Cuil, nowym "wielkim" konkurencie wyszukiwarki Google (przykładowe nagłówki: Czy Cuil będzie cool?, Cuil - następca Google, Cuil - rewolucja w wyszukiwaniu) a już pojawia się kolejna informacja o następnej, inteligentnej wyszukiwarce True knowledge (Prawdziwa wiedza). Temat nie jest nowy.
True knowledge to wyszukiwarka przygotowywana przez brytyjską firmę, pierwsza, która zamiast wyszukiwania wpisanych fraz, będzie odpowiadać na zadane pytania: 

true knowledge screen

Pierwsze informacje na temat inteligentnej wyszukiwarki pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. Media donosiły o próbie stworzenia przeciwwagi dla Google, a działania te były popierane przez Komisję Europejską. I chyba wszystko przebiega zgodnie z planem - parę dni temu nadeszła informacja, że firma True Knowledge otrzymała kolejną dotację (w wysokości 4 milionów dolarów) na następny etap rozwoju wyszukiwarki. Firma przygotowuje się do startu w pierwszej połowie przyszłego roku.

Jedną z zalet wyszukiwarki ma być fakt, że wraz z rozwojem, ma stawać się coraz bardziej wiarygodna. System ma rozumieć informację i sam poprawiać w nim zmiany, w przeciwieństwie do Wikipedii, której content polega m.in. na sygnalizowaniu i edytowaniu zmian przez czytelnika. Przykładowe wyszukanie odpowiedzi na pytanie "kim są wnuki Królowej Elżbiety?" znajduje osiem poprawnych odpowiedzi i jednocześnie pokazuje w jaki sposób wpadł na tę odpowiedź (system rozumie, że wnuk to z definicji dziecko dziecka i w ten sposób odnajduje odpowiedź przeszukując informacje o synach i córkach królowej Elżbiety).

Wyszukiwarka jest aktualnie w fazie testów, użytkuje ją aktualnie około 10,000 beta-testerów. Poniższe video daje ciekawą wiedzę ogólną na temat technologii zastosowanej przez True Knowledge:

Brak komentarzy: